Rím 20. apríla (TASR) - Pri utečeneckej dráme v Stredozemnom mori mohlo prísť o život ešte viac ľudí, než sa dosiaľ predpokladalo. Podľa talianskej prokuratúry Bangladéšan, ktorý prežil, vypovedal, že na lodi, ktorá sa v noci na nedeľu prevrátila pri Líbyi, bolo 950 ľudí. Stovky z nich mali pašeráci zamknúť v nákladnom priestore, informovali agentúry AP a DPA.
"Bolo nás na palube 950 ľudí, aj 40 až 50 detí a približne 200 žien," povedal muž prokurátorom, ktorí ho vypočúvali po prevoze do nemocnice v meste Catania na Sicílii. "Pašeráci zatvorili dvere a zabránili, aby (ľudia) vyšli," uviedol utečenec, ktorého slová zverejnila prokuratúra v nedeľu večer.
Prokurátor z Catanie Giovanni Salvi pre agentúru AP zdôraznil, že výpoveď tohto muža nebola zatiaľ oficiálne potvrdená a že vyšetrovanie pokračuje.
K prevráteniu plavidla vezúceho prevažne utečencov z Afriky smerujúcich do Európskej únie došlo asi 30 kilometrov od líbyjských brehov a približne 200 kilometrov južne od talianskeho ostrova Lampedusa.
Talianske úrady predtým oznámili, že podľa jedného z utečencov bolo na palube 700 ľudí. Podľa posledných údajov talianskej pobrežnej stráže z priebehu dňa sa podarilo zachrániť 28 ľudí a z vody vytiahli 24 mŕtvych tiel, čo je zatiaľ oficiálna bilancia.
Nie je jasné, či rozdielne čísla poskytol ten istý utečenec alebo či išlo o dvoch rôznych ľudí, konštatuje AP.
V Taliansku sa prevrátila loď, zatiaľ sa podarilo zachrániť 28 ľudí
Predstaviteľ talianskej pohraničnej polície generál Antonino Iraso v súvislosti s tým, že na mieste potopenia lode našli tak málo tiel, pre televíziu Sky TG24 povedal, že ak bolo v nákladnom priestore zatvorených 300 ľudí, ako tvrdí bangladéšsky utečenec, "loď by sa určite potopila". Dodal, že more je tam príliš hlboké pre potápačov.
Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu večer povedal, že podporuje výzvu talianskeho premiéra Mattea Renziho na mimoriadny summit Európskej únie o otázke migrácie. Tsipras po telefonáte s Renzim uviedol, že juhoeurópske krajiny musia koordinovať návrhy, ako zabrániť takýmto tragédiám, a žiadal európsku solidárnosť. "Naše moria sa nemôžu stať skladiskom mŕtvych tiel," vyhlásil.
Renzi po mimoriadnom zasadnutí vlády zdôraznil, že samotné pátracie a záchranné misie európskych krajín nestačia na záchranu životov. Vyzval preto na spoločné medzinárodné úsilie s cieľom zabrániť pašovaniu ľudí cez more. Podľa jeho návrhu by sa mimoriadny summit EÚ mal uskutočniť ešte tento týždeň.
Predseda Európskej rady Donald Tusk zvažuje zvolanie osobitného summitu lídrov EÚ o utečeneckej kríze v Stredozemí a rozhodnutie urobí po konzultáciách, oznámil jeho hovorca. Sám Tusk na sociálnej sieti uviedol, že riešení situácie hovorí s lídrami únie a Európskou komisiou.
Pápež vyzval svet po utečeneckej tragédii na rozhodný zásah
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier povedal, že stabilizácia Líbye - vytvorením vlády národnej jednoty - by pomohla predísť takýmto tragédiám. Len stabilná situácia v Líbyi totiž zabráni, aby severoafrickú krajinu využívali pašeráci migrantov, na ktorých zastavenie je potrebná medzinárodná spolupráca.
0